Center Program Artists

Center Program Visiting Professionals

  • *Amanda Williams (2016, 19)
    Anna Kunz (2018)
    Annie Morse (2012, 13, 14, 15, 16)
    Asha Iman Veal (2023)
    Assaf Evron (2023)
    Barak Ade Soleil (2019)
    Brandon Breaux (2021)
    Candida Alvarez (2017)
    Carris Adams (2021)
    Cesareo Moreno (2019, 21, 23)
    Charles Ray(2015)
    Claudine Ise (2017, 18, 19, 21)
    Damon Locks (2018, 23)
    Dan Devening (2012, 13, 14, 15, 16, 17, 19)
    David Schutter (2015)
    Dawoud Bey (2012, 13, 14, 15, 16, 17)
    *Dorothy Burge (2023)
    *Edra Soto (2021)
    *Erin Toale (2021)
    Erzen Shkololli (2018)
    Faheem Majeed (2019)
    Hendrik Folkerts (2021)
    Hương Ngô (2021)
    Ionit Behar (2023)
    Jefferson Pinder (2016, 17, 18, 23)
    Jim Dempsey (2012, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21)
    Jim Duignan (2012, 13, 14, 15, 16, 17, 18)
    Juan Angel Chavez (2012. 13. 14. 15)
    Julie Rodrigues Widholm (2017)
    Kristin and Nathan Abhalter Smith (2019)
    Laura Letinsky (2015)
    Lori Waxman (2016)
    Lynn Basa (2023)
    Maria Gaspar (2023)
    Marina Reyes Franco (2019)
    Megha Ralapati (2023)
    Michal Raz-Russo (2019)
    Patric McCoy (2018)
    Patricia Nguyen (2023)
    Patterson Sims (2016, 17, 18)
    Peter Fitzpatrick (2018)
    Rhonda Wheatley (2023)
    Ross Sawyers (2014)
    Sabina Ott (2017)
    Hilesh Patel (2023)
    Susan Snodgrass (2012, 13, 14, 15, 16)
    Theaster Gates (2012, 13, 14)
    Tricia Van Eck (2012, 13, 14, 15, 16, 17, 18)
    William Estrada (2021, 23)

    *Center Program Alum

Center Program Class of 2023 (CP10)

  • Program Lead and Curator: Silvia Gonzalez
    Program Coordinator: Aidan Frierson
    Catalog Editor: Victoria Sockwell
  • Alexandra Antoine
    Lucia Arrieta Calderon
    Holly Cahill
    Kittisak Chontong
    Karen Cohen Dana
    Jane Georges
    Rhonda Gray
    Lauren Grudzien
    Marylu Herrera
    Laurie LeBreton
    Ameera P Lys
    Carisa Mitchell
    Joseph Mora Josue
    Amanda Mulcahy
    Fabrizio Subia
    Kushala Vora
    David Vosburg
    Nayeon Yang
    Dennissa Young

Center Program Class of 2021 (CP9)

  • Program Lead and Curator: Asha Iman Veal
    Program Coordinator: Tulika Ladsariya
  • Cecilia Beaven Gallegos
    Dorothy Burge
    Cathleen Campbell
    Teresita Carson
    Jonathan Castillo
    Jason Dunda
    Sarabeth Dunton
    Tanya Gill
    Brooke Hummer
    Janis Kanter
    Mayumi Lake
    Percy Lam
    D. Lammie-Hanson
    Frances Lee
    JeeYeun Lee
    Cydney Lewis
    Susannah Papish
    Monika Plioplyte
    Monica Rickert-Bolter
    Allison Svoboda

Center Program Class of 2019 (CP8)

  • Program Lead: Mike Nourse
    Program Coordinator: Tulika Ladsariya
    Curator: Juarez Hawkins
  • Yesenia Bello
    Jared Brown
    Liz Chilsen
    Katie Chung
    Barbara Ciurej
    Shir Ende
    Veronica Casado Hernandez
    Wen Liu
    John-Michael Korpal
    India Martin
    Ricardo Mondragon
    Michael Moore
    Elissa Osterland
    Sara Rouse
    Anne Stevens
    Maryam Taghavi
    Devi Vallabhaneni
    Juliann Wang
    Shanna Zentner
    Chunbo Zhang

Center Program Class of 2018 (CP7)

  • Program Lead: Mike Nourse
    Program Coordinator: Tulika Ladsariya
    Curator: Erin Toale
  • Solomon Adufah
    Vidura Jang Bahadur
    Ishita Dharap
    Max Guy
    Kate Hampel
    Kelly Jones
    Jill Lanza
    Haerim Lee
    Frances Lightbound
    AJ McClenon
    Eliza Myrie
    Justin Nalley
    Pooja Pittie
    Kellie Romany
    Nancy Lu Rosenheim
    Udita Upadhyaya
    Alejandro Waskavich
    Brittney Leeanne Williams
    Toby Zallman

Center Program Class of 2017 (CP6)

  • Program Lead: Mike Nourse
    Program Coordinator: Megan Owoc
    Curator: Caroline Picard
  • Bambi Breakstone
    Dawn Brennan
    Lauren Carter
    Luis DeLaTorre
    Angela Dieffenbach
    Carlos Flores
    Nico Gardner
    Silvia Gonzalez
    Manal Kara
    Soohyun Kim
    Angela Lopez
    Bobbi Meier
    John Metido
    Judith Mullen
    Abhishek Narula
    Grace Needlman
    Katherine Nemanich
    Connie Noyes
    Yoonshin Park
    Olivia Petrides
    Miakka Wood
    Mary Porterfield
    Megan Stroech
    Leonard Suryajaya
    Rambod Vala

Center Program Class of 2016 (CP5)

  • Program Lead: Mike Nourse
    Program Coordinator: Megan Owoc
    Curator: Dan Devening
  • Alejandro Acierto
    Miguel Aguilar
    Kayla Anderson
    Jeffrey Michael Austin
    James Britt
    Greg Browe
    Marian Carow
    Mel Cook
    Marcelo Eli
    Fidencio Fifield-Perez
    Brent Fogt
    Deirdre Fox
    Victoria Fuller
    Eric J. Garcia
    Azadeh Gholizadeh
    Stephanie Graham
    Yvette Kaiser Smith
    Stacza Lipinski
    Kelly Lloyd
    Randall Miller
    Injung Oh
    Suzanne Torres
    Melissa Weber
    Gwendolyn Zabicki

Center Program Class of 2015 (CP4)

  • Program Lead: Mike Nourse
    Program Coordinator: Elizabeth Weiss
    Curator: Tricia Van Eck
  • Ali Aschman
    Mara Baker
    Javier Carmona
    Kara Cobb Johnson
    Michelle Welzen Collazo-Anderson
    Lily Dithrich
    Christine Forni
    Liz Gadelha
    Rami George
    Samantha Hill
    Regin Igloria
    Jeremiah Jones
    Rita Koehler
    Katherine Lampert
    Ivan Lozano
    Dana Major
    Carlos Matallana
    Lara Nordby
    Kunal Sen
    Naqeeb Stevens
    Zachary Williams
    Julian Williams
    Erin Toale
    Tina Tahir

Center Program Class of 2014 (CP3)

  • Program Lead: Mike Nourse
    Program Coordinator: Elizabeth Weiss
    Curator: Tricia Van Eck
  • Kevin Blake
    Carolyn Cronin Hughes
    Carla Fischer Schwartz
    Juarez Hawkins
    Karen Hirsch
    James Jankowiak
    Lisa Jenschke
    Steve Juras
    Beth Kamhi
    Janet Krehbiel Pieracci
    Rodrigo Lara Zendejas
    Christine LaRue
    Victor Lopez
    Alyssa Miserendino
    Christian Ortiz
    Margaret Park
    Gonzalo Reyes
    Sheri Rush
    Caitlin Ryan
    Christopher Saclolo
    Sadie Woods
    Dorian Sylvain
    Casey Smallwood

Center Program Class of 2013 (CP2)

  • Program Lead and Curator: Mike Nourse
    Program Coordinator: Danny Urbina-McCarthy
  • Ashley Allen Short
    Brit Barton
    Michael Burmeister
    Corinna Button
    Elke Claus
    Mary Farmilant
    Stephen Flemister
    Astrid Fuller
    Michelle Anne Harris
    Rachel Herman
    Malika Jackson
    Jaclyn Jacunski
    Kate McQuillen
    Jesus Mejia + Ruth
    Christine Mitchell
    Michael Morrison
    J. Thomas Pallas
    Molly Roth
    Jesse Seay
    Ricardo Serment
    Noor Shawaf
    Edra Soto
    Kathryn Trumbull Fimreite
    Cynthia Weiss
    Dolores Wilbur
    Amanda Williams

Center Program Class of 2012 (CP1)

  • Program Lead and Curator: Mike Nourse
    Program Coordinator: Danny Urbina-McCarthy
  • Paul Branton
    Charles Heppner
    Tulika Ladsariya
    Jan Lindell
    Ted Micheletti
    Kristin Nason
    Barlow Nelson
    Diane Ponder
    Melody Saraniti
    Garland Taylor
    Vanessa Georg Vargas
    Mark Yee
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.